Distrikt VGV | Sverigedemokraterna Västra Götaland Västra

Distrikt VGV

Nytt från distriktet

    Presidium
    Västra Götaland Västra

    Calle_mono

    Calle Johansson, Härryda

    Ordförande

    tfn: 0736-59 31 66

    e-post: calle.johansson@sd.se

    Zandra_mono

    Zandra Pettersson, Alingsås

    Vice Ordförande

    UbU/webbansvarig

    e-post: zandra.pettersson@sd.se

    Kontaktperson SD-kvinnor:
    vgvastra@sdkvinnor.se

     

    Matz Dovstrand, Partille

    Andre Vice Ordförande

    e-post: matz.dovstrand@sd.se

    Ralf_mono

    Ralf Dahlgren, Lerum

    Ledamot

    UbU

    e-post: ralf.dahlgren@sd.se

    martin_mono

    Martin Johansson, Tjörn

    Ledamot

    Trygghetsansvarig, UbU

    e-post: martin.johansson@sd.se

     

    Boris Leimar, Härryda

    Ledamot

    Sekreterare

    e-post: boris.leimar@sd.se

     

    Flemming Ravn, Partille

    Ledamot

    e-post: flemming.ravn@sd.se

    angelika_mono

    Angelika Bengtsson, Härryda

    Suppleant

    e-post: angelika.bengtsson@sd.se

    Robert_mono

    Robert Jansson, Ale

    Suppleant

    e-post: robert.jansson@sd.se

    Morgan_mono

    Morgan Carlsson, Kungälv

    Kassör, Suppleant

    e-post: morgan.carlsson@sd.se

     

    Agneta Grange Petrusson, Alingsås

    Suppleant

    e-post: agneta.grange.petrusson@sd.se

     

    Victoria Dahlqvist, Kungälv

    Suppleant

    e-post: victoria.dahlqvist@sd.se

    Revisorer distrikt VGV

     

    Revisorssuppleanter

    Valberedning distrikt VGV

     


     

    kommuner-logo

    .

    Ale

    .

    Lerum

    .

    Tjörn

    Distriktsårsmöte 2016

    Årets årsmöte blev inte som tidigare år då distriktet Bohuslän, Norra Älvsborg och Sjuhärad skulle få nya geografiska områden och namn. Enligt beslut från Riksdagen skulle innan 2018 bildas nya valkretsar i Västra Götalandsregionen. För de nya distriktens organisationer skulle kunna stabilisera sig gjordes ombildningen redan i år då detta inte borde ske under ett valår. Det beslutades att ombildningen skulle hållas för alla tre distrikten under en och samma dag den 5 mars 2016 i Vänersborg kommunhus.

    distriktsarsmote

    Bild från årsmöte

    Västra Götaland Västra omfattar nu Härryda, Ale. Alingsås, Kungälv, Lerum, Lilla Edet, Mölndal, Partille, Stenungsund, Tjörn, Öckerö

    Sjuhärad omfattar nu kommunerna Herrljunga, Bollebygd, Borås, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn och Vårgårda

    Västra Götaland Norra omfattar nu kommunerna Lysekil, Bengtsfors, Dals-Ed, Färgelanda, Mellerud, Munkedal, Orust, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla, Vänersborg